Results filtering
Results filtering
-
Witness (date and place of birth)
-
-
Subject
-
-
Event Date
-
Location
-
-
Oblast
-
-
Raion
-
-
Victims
-
-
Perpetrators
-
-
Crimes
-
-
Place
-
-
Content
-
-
Object type
-
-
Object Creation Date
-
File creator
?
-
-
Medium
-
-
Testimony availability
?
-
Search results (4079)
Denisow Piotr 1894?
TopicDate
1939-1944
LocationRadom, train station, Podjazdowa Street (Beliny-Prażmowskiego Street 2) Zamość KL Gross-Rosen Biłgoraj (lubelskie voivodeship)
Wiszniowski Alojzy 1914?
TopicIn the inhuman land – enslavement, starvation, disease
Date1939.10.29-1941.10.02
LocationLwów (now in Ukraine) Śniatyń (now in Ukraine) Czortków (now in Ukraine), prison, Mickiewicza Street (Lesya Ukrainka Street 3) Stecowa (Ukraine) Semipalatinsk (Semey, Kazakhstan) Kharkiv (Ukraine), prison no 1, Sverdlov Street 99 (Poltavsky Shlyakh Street 99) Arkhangelsk (Russia, Arkhangelsk Oblast) Kirovohrad (Kropyvnytskyi, Ukraine), NKVD prison, Kuropyatnikova Street 50 North-Pechora Gulag camp (Russia, Komi Republic) Balta (Ukraine) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast) Irkutsk (Russia, Irkutsk Oblast) Sevpechlag (Russia, Komi Republic) Kanin Nos (Russia, Nenets Autonomous Okrug)
Borysiuk Mateusz 1903?
TopicIn the inhuman land – enslavement, starvation, disease
Date1941.06.20-1942.02
LocationPińsk (now in Belarus), NKVD prison no 29, Brzeska/Poleska Street Kirov (Russia, Kirov Oblast) Qorasuv (Voroshilovo, Uzbekistan)
Charytonowicz Kazimierz 1921?
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1940.02.12-1941.12.08
LocationBaranowicze (now in Belarus) Rejtanów (now in Belarus), train station Shoksha (Russia, Arkhangelsk Oblast)
Płatacz Wiktor
TopicThe Gulag Archipelago – Arkhangelsk Oblast
Date1939.12.27-1943.06.11
LocationBrześć (now in Belarus), "Brygidki" NKVD prison, Brześć Fortress Wilno (now in Lithuania) Temlag (Russia, Republic of Mordovia) Chokpak (Kazakhstan) Krasnovodsk (Turkmenbashi, Turkmenistan) Połock (now in Belarus), NKVD prison, Zinaida Tusnolobova-Marchenko Street Putevaya (Russia, Arkhangelsk Oblast) Kuybyshev (Samara, Russia, Samara Oblast) Tehran (Iran) Farab (Kazakhstan) Wilno (now in Lithuania), Łukiszki prison, Więzienna Street ( Lukiškių Street 6) Wilejka (now in Belarus), prison, 1 Maja Street 50 Margilan (Uzbekistan)
Stoeger Samuel 14.05.1911, Kraków
TopicDispersed terror – the KL Auschwitz branch in Gliwice
Date1944.07.29-1945
LocationKraków, ghetto KL Plaszow Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Pionki, forced labor camp KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III KL Blechhammer KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager Arbeitslager Gleiwitz IV (Gliwice IV - filia KL Auschwitz-Birkenau) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau
Dobosz Józef 1897
TopicIn exile – Komi Republic
Date1940.03.16 - 1941.09.22
LocationCzortków (now in Ukraine), prison, Mickiewicza Street (Lesya Ukrainka Street 3) Kirovohrad (Kropyvnytskyi, Ukraine), NKVD prison, Kuropyatnikova Street 50 Ukhta (Russia, Komi Republic) Vietlosian (Ukhta, Russia, Komi Republic) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast)
-
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date-
LocationWilejka (now in Belarus), prison, 1 Maja Street 50 Mołodeczno (now in Belarus), NKVD prison, Wielki Gościniec Street 52 Połock (now in Belarus), NKVD prison, Zinaida Tusnolobova-Marchenko Street Gudogaj (Belarus) Aykino (Russia, Komi Republic) Ukhta (Russia, Komi Republic) Sangorodok (Russia, Komi Republic) Gorky (Nizhny Novgorod, Russia, Nizhny Novgorod Oblast)
Zychała Mikołaj
TopicIn exile – Vologda Oblast
Date1940.06.14 - 1942.05.16
LocationKrzemieniec (Ukraine), NKVD prison, Sanatorijna Street 1 Tarnopol (now in Ukraine) Podwołoczyska (Ukraine) Bryansk (Russia, Bryansk Oblast) Oryol (Russia, Oryol Oblast) Homel (Belarus) Yaroslavl (Russia, Yaroslavl Oblast) Samara (Russia, Samara Oblast) Farab (Turkmenistan), train station Nukus (Uzbekistan) Krasnovodsk (Turkmenbashi, Turkmenistan) Farab (Kazakhstan)
Mihułka Tadeusz
TopicIn exile – Central Asia
Date1939.09.24 - 1942.02.11
LocationSambor (now in Ukraine) Przemyśl Andreevka (Kazakhstan, Kostanay Oblast) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Lugovoy (Kazakhstan)
Byra Paweł 1898 ?
TopicIn exile – Arkhangelsk Oblast
Date1940.02.10 - 1942.02.13
LocationArkhangelsk Oblast (Russia) Bukhara (Uzbekistan)
Wysocki Jan 1919?
TopicIn exile – Central Asia
Date1940.04.13-1942.02.25
LocationKyiv (Ukraine) Kharkiv (Ukraine) Chelyabinsk (Russia, Chelyabinsk Oblast) Novosibirsk (Russia, Novosibirsk Oblast) Semipalatinsk (Semey, Kazakhstan) Kagan (Uzbekistan)
Wutke Paweł 1893
TopicThe Gulag Archipelago – Arkhangelsk Oblast
Date1939.08.30 - 1942.03.26
LocationBaranowicze (now in Belarus) Kowel (now in Ukraine) Chełm Brześć (now in Belarus) Orsha (Belarus) Moscow (Russia) Vologda (Russia, Vologda Oblast) Kargopolag (Russia, Arkhangelsk Oblast) Yertsevo (Russia, Arkhangelsk Oblast) Chkalov (Orenburg, Russia, Orenburg Oblast) Tashkent (Uzbekistan) Bukhara (Uzbekistan) Kagan (Uzbekistan) Lugovoy (Kazakhstan)
Weber Władysław 1904?
TopicThe Gulag Archipelago – Komi Republic
Date1939.11.14 - 1941.09.12
LocationBiałystok Białystok, prison, Szosa Południowa (Kopernika Street 21) Minsk (Belarus) Moscow (Russia) Kotlas (Russia, Arkhangelsk Oblast) Ukhta (Russia, Komi Republic) Kyltovo (Russia, Komi Republic) Kirov (Russia, Kirov Oblast) Buzuluk (Russia, Orenburg Oblast) Totskoye (Russia, Orenburg Oblast)
Sperber Karel 1910, Tachov (Czech Republic)
TopicSelection – ramp at Auschwitz-Birkenau
Date1941.10-1945
LocationKL Auschwitz I KL Stutthof KL Gross-Rosen KL Buchenwald (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Świętochłowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Goleszów, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Canada" Kobiór, forest labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen KL Flossenbürg (Germany) KL Dachau (Germany) KL Bergen-Belsen (Germany) KL Majdanek KL Mittelbau-Dora (Germany) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Kaiserwald (Latvia)
Dziopek Jan 27.10.1889, Borek Stary
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1940.08.21-1945.06.16
LocationWarsaw KL Auschwitz-Birkenau, Ramp II KL Auschwitz-Birkenau KL Melk (Austria) KL Auschwitz I Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz III (Monowitz) Jawiszowice, industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Arbeitslager Gleiwitz I (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz II (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Rajsko, Waffen-SS and Police Institute of Hygiene (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz III (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Arbeitslager Gleiwitz IV (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Melk (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) KL Ebensee (subcamp of KL Mauthausen-Gusen, Austria) Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Gorlice, Gestapo headquarters, Legionów Street 8 KL Auschwitz I, Block 10 KL Ravensbrück (Germany) Babice, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Poręba (district of Pszczyna) Linz (Austria) Pszczyna Nowy Wiśnicz Libusza Ostrava (Czech Republic) Wels (Austria) Lambach (Austria) Gmunden (Austria)
Wołyński Jan 1916?
TopicA race against time – the road to Anders' Army
Date1940.02.10-1943
LocationArkhangelsk (Russia, Arkhangelsk Oblast) Guzar (Uzbekistan)
Kozicz Ryszard 1898?
TopicIn exile – Vologda Oblast
Date1940.02.10-1942.02.02
LocationTashkent (Uzbekistan) Rafałówka (now in Ukraine) Morzhenga (Russia, Vologda Oblast), railway station Obirkovo (Russia, Vologda Oblast, Babushkinsky District) Totma (Russia, Vologda Oblast) Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levitsheva Street 1 Vologda (Russia, Vologda Oblast), corrective colony, Levicheva Street 1
Piotrowski Feliks
Topic