Filtrowanie wyników
Filtrowanie wyników
-
Świadek; data, miejsce urodzenia
-
-
Temat
-
-
Data wydarzenia
-
Lokalizacja
-
-
Ofiary
-
-
Sprawcy
-
-
Zbrodnie
-
-
Miejsce
-
-
Treść
-
-
Typ obiektu
-
-
Data utworzenia obiektu
-
Aktotwórca
?
-
-
Medium
-
-
Dostępność świadectw
?
-
Wyniki wyszukiwania (103)
Danecki Józef 1906.03.08
TematEpilog Września – żołnierze polscy w niewoli sowieckiej
Data wydarzenia1939.09.19 - 1943
LokalizacjaSzepietówka (Ukraina), Obóz przejściowy Tarnopol (Ukraina) Kruszyna (Polska, województwo łódzkie, powiat radomszczański) Archangielsk (Rosja, obwód archangielski), Jeniecki obóz pracy przymusowej Podwołoczyska (Ukraina), Jeniecki obóz pracy przymusowej Nowogród Wołyński (Ukraina), Obóz przejściowy Zaporoże (Ukraina), Jeniecki obóz pracy przymusowej
Bujnowski Leon 1916.09.18
TematEpilog Września – żołnierze polscy w niewoli sowieckiej
Data wydarzenia1939.09.18-1941.05.26
LokalizacjaTalica (Rosja, obwód iwanowski), Obóz jeniecki NKWD Kotłas (Rosja, obwód archangielski), Jeniecki obóz pracy przymusowej Krzywy Róg (Ukraina), Jeniecki obóz pracy przymusowej Kozielszczyzna (Ukraina, obwód połtawski), Obóz przejściowy Krasnopol (Polska, województwo podlaskie, powiat sejneński)
Jan Chwastek 1900.01.06
TematNa zesłaniu – Obwód archangielski
Data wydarzenia1939.08.27 - 1942.02.15
LokalizacjaRowiny (Białoruś, obwód brzeski, rejon drohiczyński) Kermine (Nawoi, Uzbekistan) Motol (Białoruś, obwód brzeski, rejon janowski) Plesieck (Rosja, obwód archangielski) Kirgistan Buchara (Uzbekistan) Grzegorzowice (Polska, województwo małopolskie, powiat krakowski, gmina Iwanowice)
Małkiewicz Józef 1899
TematArchipelag Gułag – Obwód jarosławski
Data wydarzenia1939.08.28 - 1942.08.28
LokalizacjaLwów (Ukraina) Iwano-Frankiwsk (Ukraina) Kreszowice (Polska, województwo małopolskie) Złoczów (Ukraina, obwód lwowski) ul. Marii Magdaleny (ul. Kolberga), Lwów Lwów (Ukraina), Koszary 40 Pułku Piechoty, ul. św. Piotra (ul. Miecznikowa 16) Lwów, dworzec kolejowy (plac Dworcowy 1) Wołgołag (Rosja, obwód jarosławski) Tatiszczewo (Rosja, obwód saratowski) Aktobe (Kazachstan) Samarkanda (Uzbekistan) Dashtobod, stacja kolejowa (Uzbekistan, wilajet dżyzacki, rejon zaamiński) Dżyzak (Uzbekistan) Bandar-e Pahlavi (Bandar-e Anzali, Iran) Zarogów (Polska, województwo małopolskie, powiat miechowski)
Tyszka Bolesław 1905.03.02
TematArchipelag Gułag – Republika Komi
Data wydarzenia1940.07.08 - 1942.03.17
LokalizacjaSusk Nowy (pow. ostrołęcki) Przytuły (woj. podlaskie) Łomża, Więzienie, al. Legionów 36 Uchta (Rosja, Republika Komi) Uchtiżemłag (Rosja, Republika Komi) Sitkino (Rosja, obwód irkucki, rejon tajszecki) Kwitok (Rosja, obwód irkucki, rejon tajszecki) Nowosybirsk (Rosja, obwód nowosybirski) Taszkent (Uzbekistan) Ługowoje (Kazachstan) Andrzejki-Tyszki (Polska, województwo mazowieckie, powiat ostrołęcki, gmina Czerwin) Chirchiq (Uzbekistan)
Waluda Wawrzyniec
TematArchipelag Gułag – Ural
Data wydarzenia1940.05.20 - 1942.02
LokalizacjaOleszyce (Polska, województwo podkarpackie, powiat lubaczowski) Rawa Ruska (Ukraina), Więzienie NKWD Lwów (Ukraina), Więzienie „Brygidki”, ul. Kazimierzowska 20 (ul. Horodoćka 20) Chersoń (Ukraina), Więzienie, ul. Perekopśka 10 Dniepr (Ukraina) Charków (Ukraina), Więzienie nr 1, ul. Swierdłowa 99 (ul. Połtawśkyj Szlach 99) Iwdelłag (Rosja, obwód swierdłowski) Ługowoje (Kazachstan)
Lorentz Stanisław 28.04.1899, Radom
TematPolityka rasy panów – instytucje, gospodarka, kultura
Data wydarzenia1939.10-1945.01
LokalizacjaWarszawa, Zamek Królewski, pl. Zamkowy 4 Warszawa, Muzeum Narodowe, Al. Jerozolimskie 3 Warszawa, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28 Warszawa, Biblioteka Narodowa, ul. Rakowiecka 6 (ul. Rakowiecka 22B) Warszawa, Biblioteka Ordynacji Krasińskich, ul. Okólnik 9 Warszawa, Archiwum Akt Nowych, ul. Długa 13 Warszawa, Getto Warszawa, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, pl. Małachowskiego 3 Warszawa, Muzeum Wojska Polskiego, Al. Jerozolimskie 3
Lehr-Spławiński Tadeusz 1890?
TematPolityka rasy panów – instytucje, gospodarka, kultura
Data wydarzenia1939-1944
LokalizacjaKraków, Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. Gołębia 24 Kraków, Collegium Nowodworskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego, ul. św. Anny 12 KL Dachau (Niemcy) Kraków, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja, al. Adama Mickiewicza 21 Kraków, Polska Akademia Umiejętności, ul. Sławkowska 17 Kraków, Uniwersytet Jagielloński Kraków, ul. Pomorska 2 Kraków, Więzienie Montelupich, ul. Montelupich 7 Wrocław KL Sachsenhausen (Oranienburg, Niemcy) KL Oranienburg
Rudnicki Henryk Michał 25.06.1899, Grodno (dziś: Białoruś)
TematGetto warszawskie – piekło w środku miasta
Data wydarzenia1942.07.22-1942.08
LokalizacjaWarszawa, Pawiak, ul. Dzielna 24/26 Warszawa, Getto, ul. Mylna 9 (ul. Nowolipie 3) Warszawa, Getto, ul. Miła/ ul. Zamenhofa (ul. Dzika) Warszawa, Getto, ul. Niska 33 (ul. Niska 9) Warszawa, Getto, ul. Żelazna 103 KL Bergen-Belsen (Niemcy) Warszawa, Hotel Polski, ul. Długa 29 Vittel (Francja) Chorzów (woj. śląskie), Siedziba Gestapo, ul. Rostka 2 Hanower (Niemcy)
Baran Stanisław
TematArchipelag Gułag – Obwód murmański
Data wydarzenia1940.02.09-1942.03.08
LokalizacjaKermine (Nawoi, Uzbekistan) Stacja kolejowa Surochów (Polska, województwo podkarpackie) Odessa (Ukraina), Siedziba NKWD, ul. Engelsa 64 (ul. Marazliewskaja) Charków (Ukraina), Więzienie nr 1, ul. Swierdłowa 99 (ul. Połtawśkyj Szlach 99) Kandalakszstroj (Rosja, obwód murmański) Buzułuk (Rosja, obwód orenburski) Toʻrtkoʻl (Uzbekistan) Usa (Rosja, Republika Komi) Siewpieczłag (Rosja, Republika Komi)
Targosz Franciszek 07.09.1899, Kończyce
TematAuschwitz-Birkenau – niemiecka fabryka śmierci
Data wydarzenia1940.03-1945.01.21
LokalizacjaKL Majdanek KL Auschwitz I KL Kaiserwald (Łotwa) KL Auschwitz II (Birkenau) Wisła (pow. cieszyński), Zamek Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, ul. Zameczek 1 KL Auschwitz I, Blok 11 i Ściana Śmierci Niemiecki obóz zagłady Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz II (Birkenau), Komory gazowe i krematoria nr II, III, IV, V Wodzisław Śląski Biała (Bielsko-Biała)
Wutke Paweł 1893
TematArchipelag Gułag – Obwód archangielski
Data wydarzenia1939.08.30 - 1942.03.26
LokalizacjaBaranowicze (Białoruś) Kowel (Ukraina) Chełm Żelechów (Polska, województwo mazowieckie, powiat garwoliński) Brześć (Białoruś) Słonim (Białoruś), Więzienie, ul Sowiecka 56 Orsza (Białoruś) Moskwa (Rosja) Wołogda (Rosja, obwód wołogodzki) Kargopolłag (Rosja, obwód archangielski) Jercewo (Rosja, obwód archangielski) Żambylski rejon (Kazachstan) Czkałow (Orenburg, Rosja, obwód orenburski) Taszkent (Uzbekistan) Buchara (Uzbekistan) Kagan (Uzbekistan) Nowotroickoje (Kazachstan, obwód kustanajski, rejon karabałycki) Ługowoje (Kazachstan)
Filipowski Andrzej 1899
TematArchipelag Gułag – Republika Komi
Data wydarzenia1940.03.10 - 1942.03.01
LokalizacjaDobcza (Polska, województwo podkarpackie, powiat przeworski, gmina Adamówka) Kotłas (Rosja, obwód archangielski) Przemyśl, Zakład karny, ul. Rokitniańska 1 Dniepropietrowsk (Dnipro, Ukraina), Więzienie NKWD, ul. Czyczeryna (ul. Nadiji Aleksiejenko 80) Siewżeldorłag (Rosja, Republika Komi) Rakpas (Rosja, Republika Komi, rejon kniażpogostski) Ługowoje (Kazachstan)
Ostasiewicz Wacław 1896
TematArchipelag Gułag – Republika Komi
Data wydarzenia1940.04.03 - 1942.04.24
LokalizacjaKirow (Rosja) Dołki (Polska, województwo podlaskie, powiat białostocki, gmina Turośń Kościelna) Białystok, Więzienie, Szosa Południowa (ul. Kopernika 21) Mińsk (Białoruś), Areszt śledczy NKWD „Amerykanka”, ul. Haradski Wał 4 Uchtiżemłag (Rosja, Republika Komi) Uchta (Rosja, Republika Komi) Sosnogorsk (Rosja, Republika Komi), Areszt śledczy NKWD, osada Lya-jol 13 Kotłas (Rosja, obwód archangielski) Buzułuk (Rosja, obwód orenburski) obwód dżalalabadzki (Kirgistan) Taszłak (Toshloq, Uzbekistan)
Grochowski Jan 1901.07.12
TematEpilog Września – żołnierze polscy w niewoli sowieckiej
Data wydarzenia1939.08.28 - 1941.09.14
LokalizacjaWarszawa, VIII Liceum Ogólnokształcące im. Władysława IV, ul. Jagiellońska 38 Radom (Polska) stacja kolejowa Lublin (Polska) Zdołbunów (Ukraina, obwód rówieński) Sarny (Ukraina, obwód rówieński) Olesko (Ukraina), Jeniecki obóz pracy przymusowej Babin (Ukraina, obwód rówieński), Jeniecki obóz pracy przymusowej Połtawa (Ukraina) Kijów (Ukraina) Susk (Ukraina), Jeniecki obóz pracy przymusowe Tomaszgród (Ukraina), jeniecki obóz pracy przymusowej Starobielsk (Ukraina), Obóz jeniecki NKWD Kujbyszew (Samara, Rosja, obwód samarski) Buzułuk (Rosja, obwód orenburski) Tockoje (Rosja, obwód orenburski) Taszkent (Uzbekistan) Taszłak (Toshloq, Uzbekistan) Krasnowodsk (Turkmenbaszy, Turkmenistan) Bandar-e Pahlavi (Bandar-e Anzali, Iran) Jafa (Izrael, dystrykt Tel-Awiw) Hajfa (Izrael) Tel Awiw-Jafa (Izrael) Teheran (Iran) Gedera (Izrael, Dystrykt Centralny) Kastina (Izrael) Bejrut (Liban) Damaszek (Syria) Marg’ilon (Margiełan ) (Uzbekistan)
Brzeziński Bronisław 20.07.1905, Warszawa
TematWarszawa '44 – pacyfikacja Śródmieścia
Data wydarzenia1942-1944.09.05
LokalizacjaWarszawa, Areszt śledczy Gestapo, al. Szucha 25 Warszawa, Getto, ul. Nowolipki 29 (ul. Nowolipki 17C) Warszawa, ul. Chocimska 31 Warszawa, pl. Unii Lubelskiej Warszawa, ul. Chocimska 33 Warszawa, ul. Litewska 12 Warszawa, Hotel Polski, ul. Długa 29 Warszawa, ul. Chocimska 24 Warszawa, ul. Klonowa Warszawa, ul. Puławska Warszawa, ul. Rakowiecka Warszawa, ul. Skolimowska Warszawa, al. Szucha Warszawa, al. Szucha 14 Warszawa, ul. Litewska 14
Śliwicki Zygmunt 14.03.1903, Sierakowice (woj. łódzkie)
TematPawiak, Szucha, Gęsiówka – warszawskie bloki śmierci
Data wydarzenia1940.09.26-1944.07.31
LokalizacjaKL Ravensbrück (Niemcy) KL Auschwitz-Birkenau Warszawa, Areszt śledczy Gestapo, al. Szucha 25 KL Gross-Rosen Warszawa, Getto Pruszków, Ubezpieczelnia Społeczna, ul. Prusa Warszawa, Getto, ul. Nowolipki 29 (ul. Nowolipki 17C) KL Stutthof Pruszków, ul. Prusa 3 Warszawa, Pawiak, ul. Dzielna 24/26 KL Buchenwald (Niemcy) Warszawa, Hotel Polski, ul. Długa 29 Orzechówka (woj. świętokrzyskie) Odrowąż (pow. konecki) Kraków, Dom Śląski, ul. Pomorska 2 Magdalenka Palmiry Sosnowiec (woj. śląskie), Obóz pracy przymusowej (filia KL Auschwitz-Birkenau)
Falk Ignacy 1902?
TematPolityka rasy panów – instytucje, gospodarka, kultura
Data wydarzenia1939.09.01-1944
LokalizacjaLublin Trawniki, Obóz pracy przymusowej Radom Warszawa, Więzienie Mokotowskie, ul. Rakowiecka 37 Poniatówka Płock Warszawa, Dworzec Wschodni Biała Podlaska Siedlce Gniewoszów (woj. mazowieckie) Przytyk Budzyń, Niemiecki obóz pracy przymusowej Częstochowa Warszawa, Synagoga Praska, ul. Jagiellońska 15 Warszawa, ul. Nowolipki/ul. Karmelicka Niemiecki obóz zagłady Treblinka KL Plaszow KL Gross-Rosen Warszawa, Hotel Polski, ul. Długa 29 Warszawa, Pawiak, ul. Dzielna 24/26 Warszawa, Gęsiówka, ul. Gęsia (ul. Anielewicza)/ ul. Zamenhofa Warszawa, Getto, Szop Többensa, ul. Prosta
Gitler-Barski Józef 03.03.1898, Warszawa
TematGetto warszawskie – piekło w środku miasta
Data wydarzenia1939.09-1945.04
LokalizacjaKL Bergen-Belsen (Niemcy) Warszawa, Getto, ul. Leszno 2 (Skwer Batalionu Harcerskiego AK „Wigry”) Warszawa, Pawiak, ul. Dzielna 24/26 Warszawa, Getto, ul. Ogrodowa 29 (ul. Ogrodowa 13/29) Warszawa, Getto, ul. Niska/ ul. Zamenhofa Warszawa, Getto, ul. Muranowska 44 (ul. Niska 5) Warszawa, Getto, ul. Tłomackie Warszawa, ul. Rymarska Warszawa, Getto, ul. Twarda 27 (Rondo ONZ) Warszawa, Getto, ul. Dzika 3 (ul. Zamenhofa 1) Warszawa, Getto, ul. Zamenhofa 56 (ul. Niska 5) Warszawa, ul. Grajewska 2 Warszawa, ul. Ogrodowa Vittel (Francja) Warszawa, Hotel Royal, ul. Chmielna 31 Warszawa, Hotel Polski, ul. Długa 29 Magdeburg (Niemcy)
Fronenberg Moszek 04.04.1921, Puławy
Temat