DANIELA PAWELEC

Daniela Pawelec
kl. V
Szkoła Powszechna we Wzdole Rządowym

O czym mówią zbiorowe mogiły

Straszny dla nas, Polaków, był 1939 r. Okrutny wróg, Niemcy, wkroczył do Polski i zalał naszą Ojczyznę. Niemcy zaczęli strasznie znęcać się nad narodem polskim. Nie ma zbrodni, której by Niemcy nie popełnili, a przeto nie ma dość srogiej kary, która by nam dała zadośćuczynienie za te wszystkie zbrodnie niemieckie.

Każda grudka ziemi polskiej przesiąknięta jest krwią Polaków mordowanych przez Niemców. Nie ma wsi, gdzie nie byłoby mogił bohaterów, mogił polskich partyzantów, polskich dzieci. Patrząc na te mogiły, przypominamy sobie wszystkie zbrodnie niemieckie. Gdy przyklękniemy nad tą mogiłą, to zdaje nam się, że z głębi niej płyną jęki mordowanych dzieci i partyzantów polskich. Każde dziecko, patrząc na tę mogiłę, winno czuć od najmłodszych lat głęboką nienawiść do narodu niemieckiego.

Takie zbiorowe mogiły znajdują się na naszej ziemi kieleckiej tuż pod Sandomierzem, w Michniowie. Michniów pomagał partyzantom. Jakiś podły zdrajca doniósł o tym Niemcom. 12 lipca przyjechała niemiecka ekspedycja karna i wymordowała większą część mieszkańców wioski. Gdy partyzanci drugi raz napadli na Niemców, wtedy Niemcy przyjechali do Michniowa po raz drugi i wtedy już nikogo nie oszczędzali. Palili żywcem ludzi, wymordowali wszystkich. W Michniowie nie pozostał ani jeden dom.

Po wojnie ciała zabitych złożono do wspólnej mogiły. Na mogile tej wznosi się piękny pomnik, na którym wypisane są nazwiska pomordowanych ludzi. Mogiła ta mówi nam, jak okrutni byli Niemcy. Patrząc na tę mogiłę, przypominamy sobie zbrodnie niemieckie. Mogiła ta jest jakby orlim gniazdem, w którym spoczywają kości bohaterów. Las smętnie szumi, wiatr łka cicho i żałośnie, a kto przechodzi koło tej mogiły, ten w sercu ma ogromny smutek. Wszyscy nad tą mogiłą modlą się gorąco i szczerze za dusze tych, co życie swoje złożyli za Ojczyznę. Z ich męczeńskiej krwi powstała wolna Ojczyzna.