1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):
Bomb. Stanisław Szczęsny, 24 lata, kierowca, kawaler.
2. Data i okoliczności zaaresztowania:
Aresztowany 20 czerwca 1940 r. w Tarnopolu za to, że nie przyjąłem obywatelstwa sowieckiego i nie brałem udziału w głosowaniu w wyborach do Rady Najwyższej.
3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:
Miejsce robót przymusowych Bachmecki liesopunkt, kwartał 248.
4. Opis obozu, więzienia:
Bagnista tajga, komary, malaria. Zimą mrozy do 60 stopni. Mieszkanie: baraki pełne komarów i pluskiew.
5. Skład więźniów, jeńców, zesłańców:
Naczelnik urzędu pocztowego Rabki [?] Kormun [?] Żynicy [?], tajemniczy Jóźwik, inż. Józefowicz, inż. Lenartowicz z Sandomierza, podoficer zawodowy Borysowski, lotnik podoficer zawodowy Stanisław Masło. Niegodni obywatele: kupiec z Rabki [?] Goldfinger, Ukrainiec Paholczuk [?], Kornfeld, Lundfisz – lekarz, który wsadził do więzienia czterech ludzi.
6. Życie w obozie, więzieniu:
Przymusowa praca w lesie dziesięć godzin [dziennie]. Normy wysokie, wynagrodzenie przeciętnie trzy ruble na dzień. Wyżywienie i ubranie marne. Koleżeństwo, prócz niegodnych, wielkie, o kulturze nie było mowy.
7. Stosunek władz NKWD do Polaków:
Stosunek NKWD do prawdziwych Polaków zły, do pochlebców możliwy. Sposób badania: przesłuchiwanie, pisanie protokołów, życiorysów kilka razy w ciągu jednej nocy. Ciemnica. Mówiono nam, że tu w tajdze zginiemy, Polski nigdy nie będzie.
8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:
Pomoc lekarza Lundfisza, który zamiast [kierować] do szpitala, wypisywał recepty do więzienia albo na łono Abrahama. Lundfisz – obecnie podpułkownik lekarz armii polskiej.
9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?
Dla uprzywilejowanych, listowna z cenzurowaniem.
10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?
Zwolniony 30 sierpnia, zawieziony nad Morze Aralskie. Po czteromiesięcznej pracy w kołchozie i uciążliwych podróżach po Amu-darii zmobilizowany i umundurowany w Persji 15 marca 1942 r.