1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):
Bombardier Franciszek Gałązka.
2. Data i okoliczności aresztowania:
20 czerwca 1941 r. w miejscowości Grądziki, gm. Komorowo, pow. ostrowski
3. Nazwa obozu, więzienia, miejsca robót przymusowych:
Kalinówka, kopalnia gipsu.
4. Opis obozu, więzienia:
Mieszkaliśmy w barakach drewnianych, w terenie górzystym. Warunki utrzymania: 600 g chleba dziennie, poza tym nic więcej. Co do higieny, to było pełno brudu i wszy.
5. Skład, jeńców, więźniów, zesłańców:
Wywiezionych nas było razem 150 ludzi, w tym były kobiety, dzieci i mężczyźni narodowości polskiej. Przestępstw żadnych nie było. Przyszli NKWD-ziści i w nocy o drugiej po północy zabrali bez dania racji i wywieźli do wyżej wymienionej miejscowości.
6. Życie w obozie, więzieniu:
Życie było marne. Przebieg przeciętnego dnia był bardzo przykry. Praca bardzo ciężka, trwała dziesięć godzin dziennie. Płaca za dzień – dwa ruble. Koleżeństwa nie było z powodu braku jedzenia.
7. Stosunek władz NKWD do Polaków:
Stosunek do Polaków bardzo wrogi – różne przykre dogadywania, propaganda komunistyczna była duża, informacje o Polsce niedobre, często nawet wymawiali od burżujów, panów polskich itd.
8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:
Pomocy lekarskiej nie było żadnej, trzy osoby pomarli: Józef Kneć (lat miał ok. 50) i dwoje dzieci – pod nazwiskiem Suwka, drugie dziecko nie pamiętam nazwiska.
9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodziną?:
Łączności z rodziną nie miałem.
10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?:
Zwolniony zostałem 10 listopada 1941 r. Zobaczyłem spis Polaków, gdzie mieściła się komisja poborowa polsko-rosyjska. tam się zgłosiłem i zostałem przyjęty do Wojska Polskiego.