MARIA PUFELES

Dnia 28 maja 1947 r. w Krakowie Sąd Grodzki w Krakowie, Oddział IV, w osobie sędziego H. Kempskiego z udziałem protokolanta E. Ogonowskiego, przesłuchał niżej wymienioną w charakterze świadka. Po uprzedzeniu świadka o odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania oraz o znaczeniu przysięgi, sędzia odebrał od świadka przysięgę na zasadzie art. 111 i 113 kpk po czym świadek zeznała, co następuje:


Imię i nazwisko Maria Pufelesowa z d. Jutrzenka
Wiek 31 lat
Imiona rodziców Emanuel i Paulina z d. Vogel
Miejsce zamieszkania Kraków, ul. Wenecja 3
Zajęcie przy mężu, adwokacie
Karalność niekarana
Wyznanie mojżeszowe
Stosunek do stron obcy

Do Stopnicy przyjechałam pod koniec października 1941 r. ze Lwowa do moich rodziców, którzy tam się schronili na czas wojny (do wojny mieszkali w Katowicach). W Stopnicy byłam do początku listopada 1942 r.

W getcie nie przebywałam i nie znałam bliżej warunków życia w nim. Przed akcją wysiedlenia z getta wyjechałam ze Stopnicy. Wiadomo mi, że Żydzi otrzymywali bardzo skąpe przydziały żywnościowe, ale norm zaopatrzenia nie jestem w stanie podać. Wiem, że Żydzi składali ciągle wysokie kontrybucje. W jakiej dokładnie wysokości, nie wiem, do czyich rąk – także nie wiem.

Wiadomo mi bardzo ogólnie, że Żydzi pracowali w jakimś obozie za miastem, przy jakichś nieznanych mi pracach.

O przebiegu likwidacji i o ocalałych z niej wiem tylko ogólnie z przypadkowych opowiadań – że rozstrzeliwali w szczególności starszych. Więcej mi nie wiadomo.

Odczytano.