KAZIMIERZ GÓRSKI

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Starszy saper Kazimierz Górski, ur. 25 lutego 1904 r., spinacz na PKP, kawaler; 11 Batalion Saperów Kolejowych.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

Do niewoli sowieckiej dostałem się 25 września1939 r. pod wsią Grabowce [Grabowiec].

3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

Po zabraniu przyprowadzono nas do Hrubieszowa, a potem do Włodzimierza Wołyńskiego i po załadowaniu nas do pociągu przywieźli do Brodów, skąd po dwóch tygodniach odesłano mnie do Sasowa do pracy w kamieniołomach i tam pracowałem do kwietnia 1940 r. W kwietniu 1940 zostałem wywieziony do obozu jeńców w Podhorcach, a potem do Oleska. Cały czas używano nas do ciężkich robót przy budowie dróg bitych, a w końcu tegoż roku wywieziono nas na budowę drogi do Tarnopola, potem na budowę lotniska do Brodów. A po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej pędzono nas z Brodów do Złotonoszy. Podczas podróży w ogóle nas nie karmiono, a kto omdlał z głodu i zbyt dalekiej drogi, był dobijany przez żołnierzy sowieckich eskortujących oddział jeńców. W Złotonoszy załadowano nas do pociągu i wywieziono do Starobielska.

4. Opis obozu, więzienia:

W obozie było źle ze względu na głód, brak odzienia i [z powodu] wygórowanej normy, której nikt nie mógł wykonać.

5. Skład więźniów, jeńców, zesłańców:

Jeńców w obozie było 3,2 tys. ludzi.

6. Życie w obozie, więzieniu:

Warunki w obozie bardzo złe. Brak pomieszczenia, które było w szopach lub stodołach, zimne i brudne, czemu towarzyszyły wszy, pluskwy i wszelkie inne robactwo, w dodatku bez choćby garści słomy. Warunki pod względem wyżywienia i pracy wprost nie do opisania, że w ogóle nadziei nie było, że wytrzyma człowiek tak straszną niedolę.

7. Stosunek władz NKWD do Polaków:

Odnoszenie się władz sowieckich do jeńców było okropne, bo maltretowano nas jak największych bandytów. Bez żadnej przyczyny wyciągano z mieszkań i odpowiednio na ten cel przygotowanym miejscu bito i kopano nogami, a nawet były wypadki, że wywołany przez NKWD jeniec więcej już nie powrócił.

8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:

Co do pomocy lekarskiej, to nie do pomyślenia, aby w taki sposób można traktować naprawdę chorego człowieka, który po powrocie od lekarza często jak się położył, to więcej nie wstał.

9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?

Łączność z rodziną była bardzo trudna do nawiązania drogą urzędową, a [możliwa] tylko drogą prywatną przez ludzi, którzy starali się pomóc. To taka była łączność z rodziną. Natomiast w Rosji nie było żadnej łączności.

10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?

25 sierpnia 1941 r. zostałem zwolniony z obozu w Starobielsku i tego samego dnia zostałem wcielony do polskiej armii.

Miejsce postoju, 6 marca 1943 r.