STANISŁAW FRENKIEL

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Plutonowy Stanisław Frenkiel, ur. w 1896 r., urzędnik państwowy, żonaty; 5 Batalion.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

9 kwietnia 1940 r. w Janowej Dolinie, w państwowych kamieniołomach, gdzie znajdowałem się, będąc ewakuowany z Warszawy. Aresztowany zostałem pod zarzutem przynależności do organizacji wojskowych (Ligi Obrony Powietrznej Państwa i praca w [stowarzyszeniu] Rodzina Urzędnicza i klubach sportowych) oraz jako wyższy urzędnik polityczny.

3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

Kostopol, więzienia w: Równem, Dubnie, Lwowie (Brygidki) i Dniepropietrowsku, obóz przymusowych robót na płn. Uralu (swierdłowska obłast, iwdelski rejon, Iwdelłag): 9 OŁP [?] Iwdel i 2 oddział Taltija.

4. Opis obozu, więzienia:

W Kostopolu areszt przy milicji – prowizoryczne budynki i urządzenia.

[Nieczytelne] (polski).

Równe – byłe polskie więzienie, przeładowane, w celi przewidywanej na cztery osoby, przeciętnie 25 ludzi, w lecie tym samym warunki nie do wytrzymania, łaźnia co dziesięć dni, duże zawszenie.

Dubno – niewykończone byłe polskie więzienie, budynek natomiast na stosunkowo wysokim poziomie, czystość wzorowa, posadzki woskiem froterowane przez więźniów, łaźnia co tydzień, a w razie nacisków jeszcze częściej. Opieka lekarska bardzo zapobiegliwa (lekarz Polak).

Lwów – w areszcie warunki pod każdym względem nieodpowiednie.

Dniepropietrowsk – warunki dobre, tylko przepełnienie w celach. Opieka lekarska stosunkowo dobra, odżywianie na ogół dobre.