ERWIN CZAPNICKI

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Sierż. pchor. Erwin Czapnicki, 29 lat, student uniwersytetu, kawaler.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

Aresztowany zostałem 7 stycznia 1940 r. na granicy sowiecko-niemieckiej nad Sanem, koło Sieniawy.

3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

Więzienie NKWD w Przemyślu do 15 czerwca 1940 r., następnie do 7 lipca w Proskurowie. 30 września 1940 r. przybycie do Abiez w Komi ASRR.

4. Opis obozu, więzienia:

Pierwszy był obóz pod Abiezem zwany Sarmaju. Warunki pracy były bardzo ciężkie, dość wspomnieć, że z Polaków prawie nikt nie wyrabiał tzw. normy. W obozie tym nie było zony i swoboda ruchów była stosunkowo duża. Mieszkaliśmy w jednym budynku drewnianym, gdzie przebywało przeszło sto osób, tak że było ciasno spać. O higienie nie było nawet mowy z tego powodu, że myć się można było tylko śniegiem, nie mówiąc już o zawszeniu, gdyż do łaźni chodziło się najwyżej raz na dwa tygodnie.

Polacy byli w mniejszości (przeważnie inteligencja). Przygniatającą większość stanowili Karpatorusini i Besarabcy Ukraińcy. Wzajemny stosunek był więcej jak wrogi. Był to element ciemny, żądny tylko jedzenia, nieuznający cudzej własności.

5. i 6. Skład więźniów, jeńców, zesłańców; Życie w obozie:

Drugim obozem była tzw. koniuszna, dawna stajnia zamieniona później na kolonię dla słabosiłki, tj. ludzi niemogących wyrobić normy i osłabionych zdrowotnie. Jakie tam panowały stosunki, mogą świadczyć pogrzeby, jakie w okresie dwutygodniowym odbywały się niemal codziennie. Na szczęście Polacy na ogół dobrze się trzymali. Co się tyczy elementu, to jak już zaznaczyłem, wśród Polaków przeważała inteligencja. Stąd często zebrania (oczywiście,