MOZES CIEŚLA

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Strz. Mozes Cieśla, ur. w 1920 r. w Kraśnikach [Kraśniku], woj. lubelskie, subiekt, kawaler.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

Aresztowany 22 czerwca 1940 r., Michalin. Aresztowany w domu bez specjalnych podstaw.

3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

Więzienie w Oszmianie od 22 czerwca do 22 lipca [brak], następnie wywieziony do łagrów w Komi ASRR, Czibiu-Uchta III ŁP.

4. Opis obozu, więzienia:

Baraki zajmowane przez 150 mężczyzn, spanie na narach, bez materaców i koców. Kąpiel raz w miesiącu. Kapano się w jednym litrze wody.

5. Skład więźniów, jeńców, zesłańców:

Zesłańcy narodowości polskiej, ruskiej, Niemcy. Polityczni i przestępcy. Stosunki między zesłańcami były nie bardzo koleżeńskie z powodu różnicy narodowości, szczególnie ze strony Rosjan i Ukraińców.

6. Życie w obozie, więzieniu:

Praca w lesie po 12–14 godzin dziennie. Norma była nie do wykonania, więc wynagrodzenia żadnego nie otrzymywaliśmy. Wyżywienie bardzo znikome w stosunku do ciężkiej pracy, jaką wykonywaliśmy: 400–500 g chleba i zupa (woda z mąką lub owsem) dwa razy na dzień.

7. Stosunek władz NKWD do Polaków:

W czasie śledztwa w więzieniu w Oszmianie byłem bity, zarzucano mi, że jestem szpiegiem niemieckim na terenach polskich pod okupacją niemiecką [sic!]. Propagandę na korzyść ZSRR przeprowadzano na zebraniach i innych. Starano się załamać ducha w Polakach, mówiąc, że Polacy „wyzdychają” u nich, a Polski już nie zobaczą. Wiadomości o Polsce żadnych nie mieliśmy.