IGNACY ROJ

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Strz. Ignacy Roj, 44 lata, rolnik, żonaty.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

Dostałem się do niewoli we Włodzimierzu 19 września 1939 r. Pracowałem jako niewolnik na torze kolejowym na północy tajgi.

3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

W więzieniu byłem [w] Zaporożu [z] moim [nieczytelne], później wyjechałem na Północ i tam pracowałem przy robotach ziemnych.

4. Opis obozu, więzienia:

Warunki mieszkaniowe bardzo złe. Mokre tereny, baraki nieszczelne, pluskwy, brud. Kąpieli bardzo mało, bielizna w ogóle nie prana.

5. Skład więźniów, jeńców, zesłańców:

Było nas 900 narodowości polskiej, wszystko jeńcy. Poziom moralny załamany. Stosunki – co do jeńców bardzo dobre; co do władz sowieckich – złe.

6. Życie w obozie, więzieniu:

Życie w obozie bardzo złe. Przeciętny dzień pracy 14 godzin, warunki pracy złe, wynagrodzenia w ogóle żadnego nie było. Norma dzienna sześć kubometrów. Wyżywienie – trzy razy dziennie po pół litra kaszy i 300–600 g czarnego chleba lub sucharów. Co do ubrania, trzeba było normę wyrobić, czego nie można było. O ile normę wyrobił, to dostał jakieś ubranie, które nie odpowiadało na tamtejsze mrozy. Jak kto robił, tak żył. Życie koleżeńskie pośród Polaków dobre.

7. Stosunek władz NKWD do Polaków:

Władze NKWD do Polaków odnosiły się w bardzo okrutny sposób. Dopytywali się nas, czy pośród nas nie ma oficerów. O propagandzie komunistycznej bardzo dużo nam mówiono, lecz nikt nie słuchał. NKWD nam stale mówiło, że Polska była, lecz jej już więcej nie będzie i sowiecki komunizm przejdzie na cały świat, a Polacy poumierają na Północy.

8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:

Pomocy lekarskiej żadnej nie było. Śmiertelność [wynosiła] dziesięć procent. Zmarli strzelec Piwowarczyk Zygmunt, Głodek Józef, [nieczytelne] Grzela.

9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?

Z krajem i z rodziną żadnej łączności nie było, ponieważ władze sowieckie nie dozwoliły.

10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?

Zwolniony zostałem w lipcu 1941 r. Z Północy transportem Polaków dostałem się do Tatiszczewa i tam zostałem wcielony do armii polskiej.

Miejsce postoju, 24 lutego 1943 r.