JÓZEF TRACZYK

1. Dane osobiste (imię, nazwisko, stopień, wiek, zawód i stan cywilny):

Plut. Józef Traczyk, 46 lat, osadnik wojskowy, żonaty.

2. Data i okoliczności zaaresztowania:

Zostałem wywieziony 10 lutego 1940 r., wraz z rodziną, do miejscowości Karabasz, do pracy w kopalni miedzi.

10 lutego 1940 r. o godz. 8.00 zjawiło się trzech miejscowych milicjantów i czterech NKWD-zistów celem przeprowadzenia rewizji. Pozabierali mi wszelkie dokumenty osobiste i rodzinne, jak też i nadział działki przez władze polskie. Kazali się spakować i odwieźli do stacji kolejowej w Świsłoczy. Jechałem koleją 16 dni w okropnych warunkach – w małym wagonie 48 osób, brak wody i opału, jedzenie otrzymywaliśmy co drugi dzień: ciepłą wodę zwaną przez nich zupą.

3. Nazwa obozu, więzienia lub miejsca przymusowych prac:

Wywieziony zostałem na Ural do Karabaszu, obłasti Czelabińsk.

4. Opis obozu, więzienia:

Śledztwo odbywało się w czasie podróży na temat za co walczył, za co otrzymał działkę. Wyroku żadnego nie otrzymałem. Wykonania wyroku nie było.

Mieszkanie – od przyjazdu do sierpnia na korytarzu. Od sierpnia 1940 r. postawili nowe baraki i przydzielili na rodzinę małe cele o wielkości cztery na dwa metry na sześć osób. Warunki nie najgorsze.

5. Skład więźniów, jeńców, zesłańców:

Sami osadnicy i leśnicy. Nastrój wśród Polaków pełny ufności.

6. Życie w obozie, więzieniu:

Warunki pracy w kopani bardzo ciężkie, zarobek 150–250 rubli. Do wybuchu wojny warunki życia były możliwe. Po wybuchu wojny brak żywności i trudno było ją otrzymać.

7. Stosunek władz NKWD do Polaków:

Stosunek NKWD był zły. Prześladowanie na każdym kroku, stale wmawiano nam, że nikt nas nie oswobodzi, stąd „tu będziesz robił i tu zdechniesz”. I stale cały zasób ich wymyślań, jak: polska morda, parobek polski itp.

Z miejscowej ludności, oprócz Tatarów, wszyscy obchodzili się z nami dobrze, nie można narzekać, nawet można powiedzieć bardzo dobrze.

Stosunek pracy bardzo ciężki. Nakład wygórowany: 60 t rudy załadować, co powodowało straszny upadek sił fizycznych. Bezpieczeństwo żadne, dużo wypadków śmierci i okaleczeń.

8. Pomoc lekarska, szpitale, śmiertelność:

Lekarze byli, tylko bez lekarstw. Ja sam byłem okaleczony, to otrzymałem jako lekarstwo [nieczytelne]. Kąpiel była co dzień, bez mydła. Trzeba było samemu sobie nabyć, ale trudno było dostać.

9. Czy i jaka była łączność z krajem i rodzinami?

Łączność z krajem była, otrzymałem dwa listy z kraju.

10. Kiedy został zwolniony i w jaki sposób dostał się do armii?

Zwolniony zostałem we wrześniu 1941 r. Udałem się z rodziną na własny koszt do Czokpaku, gdzie wstąpiłem do Wojska Polskiego.

Miejsce postoju, 10 marca 1942 r. [sic!]