Results filtering
Results filtering
-
Witness (date and place of birth)
-
-
Subject
-
-
Event Date
-
Location
-
-
Victims
-
-
Perpetrators
-
-
Crimes
-
-
Place
-
-
Content
-
-
Object type
-
-
Object Creation Date
-
File creator
?
-
-
Medium
-
-
Testimony availability
?
-
Search results (378)
Urbański Zygmunt 01.01.1909
TopicMass extermination – KL Stutthof
Date1944.03.25-1945.03.09
LocationWarsaw, Ghetto, Nowolipki Street 29 KL Stutthof Warsaw, Zakroczymska Street 15
Osojca Alina 1934?
TopicDisrupted childhood – the Radom region
Date1939.09.01-1945.05
LocationKL Auschwitz-Birkenau Warsaw
Frączek Kazimierz 15.12.1914, Tarnów
TopicTo freedom – escapes from Auschwitz-Birkenau
Date1942.03.23-1944.06.01
LocationKL Auschwitz I German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Buchenwald (Germany)
Paszenda Piotr 26.06.1896, Bottrop (Germany)
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1943-1945.01.27
LocationGerman extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little Red House” KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Opole (opolskie voivodeship)
Piątkowska Antonina 24.12.1900, Warsaw
TopicAuschwitz-Birkenau – the German death factory
Date1942.04.27-1945.01.18
LocationKL Auschwitz I KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, roll call square KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Ravensbrück (Germany) German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Dresden (Germany) Budy, agricultural labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Sosnowiec (śląskie voivodeship), industrial labor camp (subcamp of KL Auschwitz-Birkenau) KL Gross-Rosen
Majchrzyk Władysław
TopicDisrupted childhood – the Kielce region
Date1939.09.01-1945.05
LocationKL Auschwitz-Birkenau Brody (Starachowice district)
Smoch Edward
TopicDisrupted childhood – the fate of children in occupied Poland
Date1939.09.01 - 1945.01.16
LocationKL Auschwitz-Birkenau
Czyż (Wilgat) Krystyna 11.10.1923, Lublin
TopicMass extermination – KL Ravensbrück
Date1941.03.04-1945.05.02
LocationKL Ravensbrück (Germany) Lublin, Lublin Castle, Zamkowa Street 9 KL Neustadt-Glewe (Germany) Lublin, Gestapo detention center, Uniwersytecka Street 1
Sroka Franciszek
TopicThe Radom region – the pacification of townships and rural areas
Date1941.02.18-1943.11.14
LocationKońskie, district hospital, Warszawska Street 25 Końskie, Jewish cemetery (Wjazdowa Street/ Staszica Street) Wielka Wieś (Końskie district) Furmanów Końskie, district hospital, Warszawska Street 25 Końskie, prison, Jatkowa Street (Spółdzielcza Street 16) Radom, train station, Podjazdowa Street (Beliny-Prażmowskiego Street 2)
Menes Łazarz 23.03.1910, Warsaw
TopicWarsaw Ghetto – hell in the center of the city
Date1940.07-1942
LocationWarsaw, Leszno Street Warsaw, Ghetto Warsaw, Natolińska Street 6 Warsaw, Żelazna Street 76 Warsaw, Gęsia Street 30 (Anielewicza Street) Warsaw, Miła Street 64 Warsaw, Gęsia Street 79 (Anielewicza Street) Warsaw, Nowolipki Street Warsaw, Karmelicka Street Pruszków, Dulag 121 Warsaw, Zamenhofa Street Warsaw, Prosta Street Warsaw, Wołyńska Street (Lewartowskiego Street) Warsaw, Stawki Street Warsaw, Gęsia Street (Anielewicza Street) Gołąbki, Śniadeckich Street 7 (district of Warsa) Warsaw, Okopowa Street Gołąbki (Warsaw), Śniadeckich Street 7
Feinsilber Alter (Jankowski Stanisław) 23.10.1910, Stoczek Łukowski
TopicSonderkommando at Auschwitz-Birkenau – witnesses to Annihilation
Date1936-1945.03
LocationDrancy (France), transit camp KL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) KL Theresienstadt (Czech Republic) Łódź Compiègne (France), transit camp KL Auschwitz I KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V KL Auschwitz II (Birkenau), Sauna KL Auschwitz II (Birkenau), Ramp III KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Treblinka Argelès-sur-Mer (France) Gurs (France) Saint Cyprien (France)
-
TopicDisrupted childhood – the Radom region
Date1939.09-1945.05
LocationWarsaw
Fejkiel Władysław 01.01.1911, Krościenko
TopicAuschwitz-Birkenau - extermination camp
Date1940.06-1945.01.18
LocationTarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 Bydgoszcz KL Auschwitz I KL Mauthausen-Gusen (Austria) KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Auschwitz-Birkenau, German extermination camp Jasło, temporary remand prison, Staszica Street 3 Warzyce (Jasło), penal institution, Warzyce 467 KL Majdanek
Kula Michał 07.09.1912, Trzebinia
TopicAuschwitz-Birkenau – the German death factory
Date1940.08.15-1945.01.22
LocationKL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” Bydgoszcz KL Melk (Austria) KL Mauthausen-Gusen (Austria) KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I KL Auschwitz-Birkenau, Ramp I German extermination camp of Auschwitz-Birkenau KL Auschwitz I, roll call square Pszczyna KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V Auschwitz-Birkenau, German extermination camp
Seyfried Edmund 15.02.1889, Lwów (now in Ukraine)
TopicPolitics of the master race – institutions, economy, culture
Date-
LocationWarsaw Pustków, forced labor camp Lublin Częstochowa Radom Warsaw Jasło Nowy Sącz Nowy Sącz Starachowice Lublin Radom Starachowice Częstochowa Sanok Kraków, Montelupich Prison, Montelupich Street 7 KL Plaszow Palmiry KL Auschwitz-Birkenau German extermination camp of Bełżec German extermination camp of Sobibór Zwierzyniec (Zwierzyniec commune), transit camp Zamość, resettlement camp, Okrzei Street Chełm Kielce Ostrów Wielkopolski
Smoleń Kazimierz 15.11.1917, Łysa Góra (Brześć county)
TopicSonderkommando at Auschwitz-Birkenau – witnesses to Annihilation
Date1943.01.14-1945.01.29
LocationKL Sachsenhausen (Germany, Oranienburg) Nowy Sącz, Gestapo headquarters, Czarnieckiego Street 13 Kraków Tarnów (małopolskie voivodeship), penal institution, Konarskiego Street 2 KL Auschwitz I KL Auschwitz I, gas chamber and crematorium I KL Auschwitz I, Block 10 KL Auschwitz I, Block 11 and Death Wall KL Auschwitz II (Birkenau) KL Auschwitz II (Birkenau), "Little White House” KL Auschwitz II (Birkenau), Zigeunerfamilienlager KL Auschwitz II (Birkenau), Familienlager Theresienstadt Auschwitz-Birkenau, German extermination camp KL Auschwitz II (Birkenau), gas chambers and crematoriums II, III, IV, V German extermination camp of Auschwitz-Birkenau Brzeszcze
Biega Eugenia 1906
TopicMass extermination – KL Ravensbrück
Date1941.02.24-1945.04.26
LocationKL Ravensbrück (Germany) Puławy Lublin, Lublin Castle, Zamkowa Street 9
Karcz Jan 27.08.1915, Skalbmierz
Topic